Trondheims-politikerne skal se øyrekka
Full runde når formannskapene i Trondheim og Frøya møtes på nytt.
Mer suksess sammen? Ordførerkollegene Berit Flåmo (Frøya) og Ole Haugen (Hitra) møttes nylig på pressekonferansen for forskningsrapporten som forteller hvorfor både Frøya og Hitra er suksessrike utkantskommuner. (foto: Lars Otto Eide)
Frøya og Hitra kommuner hadde tidligere et formelt samarbeidsforum der den politiske ledelsen i kommunen diskuterte saker som berørte begge øysamfunnene, og mulige samarbeidsområder. Både frøyaordfører Berit Flåmo og hitraordfører Ole Haugen ser for seg at dette kan bli tatt opp igjen. Men først ønsker de at politikerne på de to øyene skal komme sammen i en mer uformell sammenheng. Fredag møtes kommunestyrene i lokalene til sitt felles selskap Dalpro.
- Jeg synes timingen er god. Dette blir samtidig som Dolmsundbrua går ut på anbud. Den saken har jo vært en verkebyll tidligere, men nå kan vi feire at ting skjer, sier hitraordfører Ole Haugen.
Frøyaordfører Berit Flåmo synes også det er greit å kunne møtes på en slik uformell måte.
- Ole og jeg har hatt møter allerede, og vi er innstilte på at vi skal få til et godt samarbeid mellom øyene. Så får vi se om vi også får etablert et mer formelt forum etter hvert. Vi har jo mange felles interesser, for eksempel innen samferdsel og samarbeid om tjenester, sier Berit Flåmo.