Nå graves gammelveien opp
En måned framover må bilister belage seg på å ta «fortausveien» gjennom Sistranda.
Hedley Iversen forteller at elleve passasjerer ble stående igjen da hurtigbåten forlot Dyrøya fredag ettermiddag.
Fredagsutfarten til ei forventet godværshelg i Sula og Mausund ble tydeligvis større enn det FosenNamsos Sjø hadde forutsett. I M/F "Frøyaferja"s fravær, går hurtigbåten "Bjørnar" på sørværa, og denne båten har betydelig lavere passasjerkapasitet enn "Frøyfart", som nå går på nordværa.
Da Kystekspress-bussen kom til Dyrøya fredag ettermiddag for 1630-avgangen videre utover, var det ikke plass til alle passasjerene ombord i "Bjørnar", forteller Hedley Iversen. Han var selv på vei hjemover mot Mausund, men var en av dem som ble stående igjen.
- Vi var 11 personer som ikke fikk plass. Mannskapet fra "Bjørnar" kom i land og snakket med oss, men det var lite de kunne gjøre selvsagt. Kystekspressen dro igjen, og "Frøyfart" kom og gikk videre, til Sistranda for å legge seg der. Tilbake sto det mange på Dyrøya som ikke ante hva man skulle gjøre, forteller Iversen. Neste båt gikk først tre og en halv time senere.
Lokalpolitikeren er engasjert i rutetrafikken i øyrekka og er nå svært frustert over hvordan trafikkselskapet disponerer båtene sine i situasjonen der "Frøyferja" er på verksted. Iversen mener "Frøyfart", som har større passasjerkapasitet enn "Bjørnar", burde trafikkert de mer folkerike sørværa i denne situasjonen.
- Jeg blir frustrert over at ikke skipper og mannskap kan ta beslutninger om omdisponering når slike situasjoner oppstår. Det virker som alle beslutninger må opp til det aller helligste, og da får vi jo ikke gjort noe en fredags kveld, sier han oppgitt.
Iversen forteller at han selv fikk ordnet privat skyss hjemover.